Gør biodiversitet til en del af jeres forretning

Hvad kan I få ud af at være med i arbejdsgruppen Biodiversitet og Bynatur?

Praktisk støtte og inspiration

Få hjælp til at kortlægge biodiversitet, såning, opsætning af redekasser, udlægge grønne arealer og integrere bynatur i jeres virksomhed.

Synlige resultater

Få dokumenteret effekten af jeres indsatser – både visuelt og via data – og brug det aktivt i jeres kommunikation. Lokale optællinger har allerede vist, at biodiversitet hos virksomheder gør en forskel.

Styrk jeres grønne profil

Vis kunder, samarbejdspartnere og medarbejdere, at I tager ansvar og bidrager aktivt til lokal bynatur og biodiversitet. Brug det i markedsføring, ESG-rapportering og som led i jeres bæredygtighedsstrategi.

Netværk og samarbejde

Få adgang til viden fra fagfolk, sparring og fælles projekter, og del erfaringer med andre virksomheder om konkrete løsninger som fx vilde blomsterblandinger, braklægning og fuglehuse.

Arbejdsgruppen er åben for alle virksomheder på Avedøre Holme. Arbejdsgruppen mødes cirka én gang i kvartalet. Deltagelse er gratis, hvis du vil være med eller vide mere, så kontakt Kasper Larsen på kl@avedore-holme.dk

Nyheder

Partnerskabet Avedøre Holme

Hold dig orienteret om drift, projekter og aktiviteter.

Avedøre-virksomheder kan producere el til 30 øre pr. kWh

En ny guide hjælper virksomheder på Avedøre Holme med at...

AKS sparer 30 % på varmen: “Vi burde have gjort det tidligere”

Nye fjernvarmeunits på abonnement giver markante besparelser, stabil varme og...

Undgå kuldechok på varmeregningen

Vil du gøre noget godt for både driftsøkonomi og klima?...

Den grønneste energi er stadig den, du ikke bruger

Når vi taler grøn omstilling, kommer samtalen ofte hurtigt til...

Modtag vores nyhedsbrev

Bliv opdateret

Få seneste nyt fra Partnerskabet Avedøre Holme direkte i indbakken.